Од вечерва со детскиот маскенбал започнуваат карневалските свечености PDF Print E-mail
Wednesday, 22 February 2017 14:51

Најмладите струмичани преку детскиот маскенбал кој што ќе се одржи вечерва ги започнуваат овогодинешните карневалски свечености во Струмица. Карневалската програма продолжува утре во библиотеката „Благој Јанков Мучето“ со објавување на резултатите од конкурсот за најдобри остварувања на тема Карневал, а утревечер во центарот за култура „Антон Панов“ ќе биде отворена изложба на фотографии од карневалот 2016 година, а музичкото училиште „Боро Џони“ ќе го одржи традиционалниот концерт под маски.

 
Соопштение до граѓаните PDF Print E-mail
Friday, 17 February 2017 09:16

Се известуваат корисниците на вода од водоснабдителниот систем на градот Струмица и населените места , дека  интервенцијата на ЕВН – Електрани на браната Турија, според информацијата добиена од оваа компанија, ќе продолжи и денеска до 15 часот. Поради таквата интервенција  оневозможен е  дотурот на сирова вода до филтер станицата, па прекинот на водоснабдувањето ќе трае до моментот на завршување на работите од страна на ЕВН – Електрани. Општина Струмица и ЈПКД „Комуналец“ ги молат граѓаните за разбирање.

 
Атлетичарот Ристе Пандев е најдобриот спортист во општина Струмица за 2016 година PDF Print E-mail
Thursday, 16 February 2017 16:22

Во големата сала на домот на АРМ, синоќа се одржа традиционалниот избор на најдобрите во спортот за 2016 година. Покровител на оваа спортска манифестација беше општина Струмица, а истата се одржа во организција на Општинскиот сојуз на училишен спорт. На манифестацијата присуствуваа и наградите ги врачија заменик градоначалникот Костадин Костадинов и претседателот на Советот Јосиф Христов.


 
Цицимов: И оваа година карневалот ќе го задржи своето високо ниво PDF Print E-mail
Thursday, 16 February 2017 16:17

„Подготовките се одвиваат според планот и годинава очекуваме струмичкиот карневал да го задржи своето високо ниво“, рече Александар Цицимов, претседател на Организациониот одбор на струмичкиот карневал на прес конференцијата на која беа презентирани досегашните подготовки и очекувања од ново издание на струмичкиот карневал.

 
Поради интервенции на ЕВН на браната „Турија“ ќе биде прекинато водоснабдувањето во градот и три села PDF Print E-mail
Thursday, 16 February 2017 16:11

Се известуваат корисниците на вода од водоснабдителниот систем на град Струмица и населените места Дабиље, Просениково и Градско Балдовци дека  ќе дојде до прекин на дотурот на сирова вода до филтер станицата. До прекинот ќе дојде заради интервенции од страна на ЕВН електрани на браната „Турија“ и поради тоа денеска, во периодот од 18ч. до 24ч. ќе биде прекинато водоснабдувањето.

 
Вечерва ќе се избираат најдобрите во спортот за 2016 година PDF Print E-mail
Wednesday, 15 February 2017 08:33

Традиционалната манифестација „Спортист на годината 2016“ на општина Струмица ќе се одржи среда (15.02.2017г.) со почеток во 19 часот во просториите на домот на АРМ во Струмица. Покровител на оваа спортска манифестација која што се одржува над 30 години е општина Струмица, а организатор Општинскиот сојуз на училишен спорт на Струмица. На манифестацијата ќе бидат прогласени најдобрите тренери во младинска и сениорска конкуренција, најдобрите спортисти и најдобрите екипи во младинска и сениорска конкуренција, а ќе бидат доделени и плакети на спортски клубови и друштва кои минатата година прославија годишни јубилеи.

 
«StartPrev123456789NextEnd»

Page 1 of 9
 

E-newsletter