Продолженние на 50та седница на советот на општина Струмица PDF Print E-mail
Monday, 13 March 2017 12:28

 Согласно член 89 став 5 од Деловникот на Советот на општина  Струмица („Службен гласник на општина Струмица”  бр. 2/06)  Ве известувам дека продолжението на  прекинатата 50 седница на Советот на Општина Струмица од 17.02.2017 година ќе се одржи на ден 17.03.2017 година  со почеток во 12 часот во Домот на АРМ во Струмица.

 
Искорнат кабелот за напојување на крстот на струмичкиот рид PDF Print E-mail
Saturday, 11 March 2017 14:48

Ги известуваме граѓаните на Струмица, дека синоќа од страна на несовесен поединец или на група несовесни граѓани, извршен е вандалски чин врз големиот крст кој се наоѓа на струмичкиот рид. Имено, извршено е искорнување на кабелот за електрично напојување на крстот, и тоа од највисоката негова точка.

 
Костадинов:Струмица отсекогаш била, е и ќе остане спортски град PDF Print E-mail
Friday, 10 March 2017 08:01

Во спортската сала на средното општинско училиште „Никола Карев“, беше отворено државното првенство во футсал за средни училишта во женска конкуренција, во организација на Федерацијата на училишен спорт на Македонија и Општинскиот сојуз на училишен спорт Струмица, а со поддршка на општина Струмица. Првенството во кое учествуваат екипи од средните училишта во Скопје, Велес, Битола, Струга и Струмица, за отворено го прогласи вршителот на должноста градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов.

 
Градоначалникот Костадинов им го честиташе 8 март на жените во општинската администрација PDF Print E-mail
Wednesday, 08 March 2017 11:55

Со скромен подарок, но од срце и искрени честитки, вршителот на должноста градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов, на почетокот од работниот ден им го честиташе осми март на сите жени вработени во општинската администрација. Тој лично ги посети жените на своите работни места подарувајќи им цвеќе и посакувајќи им здравје, среќа, успех, а им честиташе и за нивните придонеси во развојот на општината и општеството во целост.Вршителот на должноста градоначалник, Костадин Костадинов, меѓународниот ден на жената, им го честита на сите жени во општина Струмица.


 
Здруженијата и фондациите кои ќе аплицираат по Јавните повици да ги почитуваат правилата и упатствата PDF Print E-mail
Tuesday, 07 March 2017 15:14

Јавните повици за финансиска поддршка на здруженијата и фондациите од општина Струмица за оваа 2017 година кои беа објавени на втори март ќе бидат отворени за аплицирање до 16 март. Станува збор за Јавниот повик V2 Програма за прибирање Програми од здруженија и фондации од општина Струмица во рамките на Стратегијата за социјална заштита на своите граѓани - Акцискиот план 2015-2020,

 
СОУ „Никола Карев“ стана партнер училиште на светски познатата академија Оракл PDF Print E-mail
Monday, 06 March 2017 14:50

Денешните ученици имаат потреба од примена на информатичката технологија како дел од нивното образование. За да бидат подготвени за факултет и кариера, учениците треба да умеат да пронајдат примена на информатиката како дел од нивната образовна струка.

 
«StartPrev1234567NextEnd»

Page 5 of 7
 

E-newsletter