Цветните површини во градот се обновуваат со летни цвеќиња PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 05 Јуни 2017 13:40

Вработените во единицата „Зеленило“ при Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“, деновиве, започнаа со обновување на цветните површини во градот. Замената на зимското со летно цвеќе започна на булеварите „Гоце Делчев“ и „Маршал Тито“, а ќе продолжи на сите цветни површини. Според Ленче Гудева, раководител на единицата „Зеленило“ ќе бидат засадени околу десет илјади видови летни цвеќиња во разни бои кои на градот ќе му дадат посебна убавина во летниот период.


 
„Паркиралишта Струмица“ обнови над две илјади метри квадратни хоризонтална сигнализација PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 05 Јуни 2017 11:24

Јавното претпријатие „Паркиралишта Струмица“ продолжува со обновувањето на хоризонталната сигнализација во градот. Од претпријатието информираа дека од планираните седум илјади метри квадратни за оваа 2017 година, досега обележани се 2.424 метри квадратни хоризонтална сигнализација. Обележувањето ги опфаќа пешачките премини, разделните и осовинските линии, паркинг местата во централното градско подрачје, пред основните и средните училишта, градинките и во периферните делови на градот.


 
Здружението „ДМ Ленгуиџес“ реализира проект со поддршка од општина Струмица PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 05 Јуни 2017 10:16

Здружението за образовно-едукативни цели „ДМ Ленгуиџес“ започна со реализација на проектот „Инклузивна – Супер ефективна училница“ поддржан од општина Струмица преку Програмата за поддршка на невладиниот сектор за 2017 година.

 
Одбележана 73 – годишнината од Мајската офанзива PDF Печати Е-пошта
Четврток, 01 Јуни 2017 14:27

Во организација на Сојузот на борците на Македонија од НОАВМ и граѓани поддржувачи – Струмица и Општинската организација на резервните воени старешини на РМ – Струмица, денес беше одбележана 73 – годишнината од Мајската офанзива. Во рамките на одбележувањето, во Домот на АРМ, предавање на тема „Војната за природни стратегиски ресурси“ одржа проф. д-р Гоце Георгиев, а потоа на местото каде што се одвивала Мајската офанзива, кај месноста „Варници“, беше одржана пригодна програма и положено свежо цвеќе пред Спомен костурницата. На одбележувањето, меѓу другите присуствуваа и преживеани борци од неколку македонски градови, кои биле учесници во Мајската офанзива. Како и секоја година, така и овој пат, одбележувањето беше поддржано од Општина Струмица.

 
Одржана седница на советот на Општина Струмица - симулација PDF Печати Е-пошта
Среда, 31 Мај 2017 12:56

Во организација на Здружението за локална демократија – Центар на заедницата на општина Струмица, денес во салата на Советот на општина Струмица, се одржа симулација на седница на Советот на општина Струмица, во која учество зедоа ученици од втора и трета година од четирите струмички средни училишта. На овој настан свои поздравни обраќања имаа, доскорешниот в.д. градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов и доскорешниот претседател на Советот на општина Струмица, Јосиф Христов.

 
Реакција за лажните објави на социјалните мрежи и некои портали за поројните дождови што ја зафатија Струмица PDF Печати Е-пошта
Сабота, 27 Мај 2017 14:15

Деновиве на социјалните мрежи, од страна на неколку портали, познати по своето тенденциозно и пропагандистичко информирање, но и на некои други, досега непознати за пошироката јавност, беа објавени текстови и фотографии поврзани со поројните дождови што ја зафатија Струмица. Таквите објави се се друго, само не одраз на вистината за невремето и последиците од него, и истите ги поминуваат сите можни граници за некакво „објективно“ информирање.

 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

Страница 5 од 14
 

Прашајте го градоначалникот
Средба со градоначалникот


Струмица се сака со делаОбоден канал проект за
долги години спокојни граѓани


  Огласна табла


Соопштение за јавна анкета и јавна презентација на Нацрт ДУП за дел од блок 42 урбана единица 5 во Струмица линк


Соопштение за јавна анкета и јавна презентација на Нацрт ДУП за дел од блок 30 урбана единица 4 во Струмица линк


Соопштение за јавна анкета и јавна презентација на Нацрт ДУП за дел од блок 14 урбана единица 2 во Струмица линк


сите огласи...


        Буџет 2017


Буџет на општина Струмица за 2017 година


Буџет на општина Струмица за 2016 година


Буџет на општина Струмица за 2015 година


Буџетите на општината пред 2015 година и сите измени, дополнувања и ребаланси можат да се најдат во службените гласници од 2005-2017 кои се поставени на општинската веб страницаПријави корупција


СИСТЕМ48

Социјална карта
Е - Информатор