Одбележан патрониот празник на ООУ „Маршал Тито“ во Муртино PDF Печати Е-пошта
Четврток, 25 Мај 2017 12:27

Општинското основно училиште „Маршал Тито“ во Муртино, денеска, го одбележа патрониот празник.Во училишниот двор беше изведена богата програма на која присуствуваа и вршителот на должноста градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов, кој во името на општина Струмица положи свежо цвеќе и се поклони пред ликот на Тито, членови на Советот, претставници на одделението за образование на општина Струмица, родители и други гости. Во рамките на програмата беше реализирана и активност од Проектот „Јакнење на меѓуетничката соработка во општините“ - детска фондација Песталоци.


 
Одбележан патрониот празник во ООУ „Св. Кирил и Методиј“ во Дабиле PDF Печати Е-пошта
Вторник, 23 Мај 2017 13:05

Учениците и вработените во основното општинско училиште „Св. Кирил и Методиј“ во Дабиле денеска го одбележаа патрониот празник. По тој повод во училишниот двор беше изведена свечена и богата програма во која учествуваа ученици од повеќе секции кои што работат во рамките на училиштето. На одбележувањето на празникот присуствуваа и вршителот на должноста градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов, претседателот на Советот Јосиф Христов и членови на истиот, претставници на одделението за образование на општина Струмица, родители и други гости, пријатели на училиштето.

 
Костадинов присуствуваше на годишниот концерт на музичкото училиште „Боро Џони“ PDF Печати Е-пошта
Вторник, 23 Мај 2017 12:17

Во големата сала на центарот за култура „Антон Панов“ синоќа се одржа годишен концерт на учениците од општинското основно музичко училиште Боро Џони“. Во прекрасните изведби на учениците уживаа вршителот на должноста градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов, претседателот на Советот, Јосиф Христов и членови на истиот. Во рамките на концертот ученичката Ана Мазнејкова доби награда лично од внукот на Боро Џони за постигнати најуспешни резултати, а ученикот Васил Бунгурџиев доби благодарница и плакета од училиштето за превенец на генерацијата. Учениците од училиштето и годинава приредија концерт за паметење, а сите ученици кои добија награди на натпреварите во оваа година добија букети свежо цвеќе.


 
Учениците од ООУ „Никола Вапцаров“ до Костадинов: „Младоста ваша украс на нашето детство“ PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 22 Мај 2017 14:52

Младоста ваша украс на нашето детство, насмевката ваша идеја за новите игри, мудроста ваша го отвора патот за нас кон светли хоризонти, кон спокоен сон во Струмица, во мојот дом, ве сака III-а одделение од ООУ „Никола Вапцаров“, со овие стихови учениците го поздравија вршителот на должноста градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов, на почетокот од приемот во неговиот кабинет.

 
Учениците од „Боро Џони“ со одлични резултати на меѓународниот натпревар во Ниш PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 22 Мај 2017 13:12

Од 18 до 20 мај во Ниш, Србија се одржа 13-от по ред меѓународен натпревар за гитара на кој учестваа ученици од основните и средните училишта и студенти од регионот. И оваа година имаше голем број ученици од основното општинско музичко училиште „Боро Џони“ кои се вратиоја со одлични резултати.

 

 
Промовирани финалните продукти од проектот „Креираме заедно“ во кои учествуваа и училишта од Струмица PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 22 Мај 2017 12:36

Во центарот за култура „Антон Панов“ беа промовирани финалните продукти од проектот „Креираме заедно“ во кој учествуваа ученици со и без попречености од инклузивните училишта од Струмица, Тетово и Скопје. На официјалната детска програма беше отворена изложба на фотографии и видео записи што ги работеа и учениците од инклузивните училишта од Струмица „Сандо Масев“, „Никола Вапцаров“, „Видое Подгорец“ и „Маршал Тито“. Во рамките на програмата се одржа дебата на тема „Креативноста – прозорец кон светот на различностите“.

 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

Страница 7 од 14
 

Прашајте го градоначалникот
Средба со градоначалникот


Струмица се сака со делаОбоден канал проект за
долги години спокојни граѓани


  Огласна табла


Соопштение за јавна анкета и јавна презентација на Нацрт ДУП за дел од блок 42 урбана единица 5 во Струмица линк


Соопштение за јавна анкета и јавна презентација на Нацрт ДУП за дел од блок 30 урбана единица 4 во Струмица линк


Соопштение за јавна анкета и јавна презентација на Нацрт ДУП за дел од блок 14 урбана единица 2 во Струмица линк


сите огласи...


        Буџет 2017


Буџет на општина Струмица за 2017 година


Буџет на општина Струмица за 2016 година


Буџет на општина Струмица за 2015 година


Буџетите на општината пред 2015 година и сите измени, дополнувања и ребаланси можат да се најдат во службените гласници од 2005-2017 кои се поставени на општинската веб страницаПријави корупција


СИСТЕМ48

Социјална карта
Е - Информатор