Општина Струмица организира крводарителска акција по повод новогодишно – божиќните празници PDF Печати Е-пошта
Вторник, 10 Јануари 2017 14:41

Општина Струмица во соработка со Црвениот крст на Струмица и Заводот за трансфузиона медицина ја организира традиционалната крводарителска акција, а по повод новогодишно – божиќните празници. Оваа 22-ра крводарителска акција ќе се спроведе утре (11.01.2017 година) во периодот од 8 до 14 часот во просториите на Заводот за трансфузиона медицина.Покрај вработените во општинската администрација, во акцијата можат да се вклучат и граѓаните кои сакаат да даруваат од својата драгоцена течност за да спасат нечиј човечки живот.

 
Интензивно се чистат снегот и мразот во градот и населените места PDF Печати Е-пошта
Вторник, 10 Јануари 2017 13:25

Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“ и по новите снежни врнежи продолжи континуирано рачно и машински да ги чисти улиците и тротоарите во градот. Во чистењето се вклучени камион со нож и трактори за расфрлање на индустриска сол, како и други машини за вакви прилики. Освен во централното градско подрачје, зимската служба на „Комуналец“ работи и во останатите делови на градот, особено во повисоките делови.

 
„Комуналец“ упати повик до граѓаните да ги пријават проблемите со снегот и мразот PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 09 Јануари 2017 15:57

Зимската служба на Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“ од првите снежни врнежи до денеска континуирано е на терен и врши чистење на снегот и мразот од улиците и тротоарите. Во расчистувањето се вклучени поголем број луѓе и механизација соодветна за вакви прилики.

 
Реакција на прес конференцијата на Ванковер Манчев PDF Печати Е-пошта
Петок, 06 Јануари 2017 16:23

На 18-та седница на Советот за развој на Југоисточен плански регион одржана на 18.11.2015 година во Валандово, по предлог-Одлуката за утврдување на годишна листа на проекти за финансирање од Програмата за рамномерен регионален развој, од страна градоначалникот на Општина Струмица, Зоран Заев, предложен е Проект за регионален мониторинг на животната средина во Југоисточниот плански регион. Проектот предвидуваше воспоставување на регионална мониторинг мрежа за

 
„Комуналец“ континуирано ги чисти улиците и тротоарите од снегот PDF Печати Е-пошта
Петок, 06 Јануари 2017 14:33

Екипи на јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“ од синоќа континуирано го чистат снегот од улиците и тротоарите. Во расчистувањето се вклучени поголем број вработени и соодветна механизација за вакви прилики. Се чисти рачно и со механизација, а се фрла и индустриска сол и ризла. Од „Комуналец“ велат дека ќе продолжат со расчистувањето на снегот, но истовремено апелираат до граѓаните и тие да се вклучат и да го исчистат снегот од пред своите домови. Сите улици  се проодни и досега не се регистрирани забелешки од граѓаните.

 
Честитка од општина Струмица по повод големиот христијански празник Божик PDF Печати Е-пошта
Четврток, 05 Јануари 2017 21:50

Почитувани сограѓани од христијанска вероисповед

Во пресрет на Рождеството Христово – Божик, еден од двата најголеми  празника во хритијанскиот свет, Ви упатуваме празнична порака исполнета со љубов и почит, посакувајќи ви среќа, хармонија и благосостојба во вашите семејства. Нека Бадник повторно ја донесе сета убавина на семејното исчекување на убавата вест за раѓањето на Исус Христос, и нека биде тоа причина да ја пронајдете Божественоста во себе.

Да бидеме големи во големината на Божик. Да ги прочистиме срцата и душите, за да направиме место за добрината, човечноста и милосрдието. Човековите вредности и доблести нека бидат наши заеднички обележја, за да бидеме достојни на големото празнување.

Честитајќи ви го Христовото раѓање, Ви посакуваме, Вашите домови секогаш да бидат олицетворение на љубов, среќа и топлина, а Божикниот поздрав „Христис се роди“ нека ви го отвори патот кон посакуваната цел.

За многу години нека Ви биде Рождеството Христово.

 
«ПочетокПред123456789СледноКрај»

Страница 8 од 9
 

Прашајте го градоначалникот
Средба со градоначалникот


Струмица се сака со делаОбоден канал проект за
долги години спокојни граѓани


  Огласна табла


Оглас за одобрување на возни редови за нови линии и за промена на возни редови во општинскиот линиски превоз на патници на подрачјето на општина Струмица за 2017 година линк

Повик за грант за проектот “Граѓанско учество за локална демократија”. Проектот го имплементираат Фондација Отворено општество – Македонија (ФООМ) и Центарот за развој на локална демократија (ЦРЛД) линк


Повик за доделување грантови на граѓански организации од областа на културата во општините Струга, Струмица и Центар линкЈавен повик за избор на претпријатија од Општина Струмица за учество на два регионални саеми во Кукуш, Грција и Кичево линк


Апликационен формулар ЗА ИЗБОР НА УЧЕСНИЦИ НА ОБУКИ ВО РАМКИТЕ НА ПРОЕКТОТ ,,Бизнис Мрежа С-К-К” линкАнкетен лист за изготвувањето на ЛЕАП  за општина Струмица и да се утврди промената на состојбата со животната средина во последните 5 години. линк


Прашалник за отпад од домаќинства во Oпштина Струмица линк


        Буџет 2017


Буџет на општина Струмица за 2017 година


Буџет на општина Струмица за 2016 година


Буџет на општина Струмица за 2015 година


Буџетите на општината пред 2015 година и сите измени, дополнувања и ребаланси можат да се најдат во службените гласници од 2005-2017 кои се поставени на општинската веб страницаПријави корупција


СИСТЕМ48

Социјална карта
Е - Информатор