Одбележана 73-годишнината од убиството на Благој Јанков – Мучето PDF Печати Е-пошта
Петок, 14 Јули 2017 11:47

Општина Струмица денеска ја одбележа 73-годишнината од убиството на народниот херој Благој Јанков – Мучето пред спомен плочата во големиот градски парк. За животот и делото на херојот, зборуваше вршителот на должноста градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов.Постојат датуми во нашиот историски споменар кои ни причинуваат гордост, но постојат и такви кои го изразуваат нашиот непребол. Таков е и денешниот ден, ден кога Македонија и Струмица останаа посиромашни за еден великан, каков што беше народниот херој Благој Јанков – Мучето.

 
Пожарот над населеното место Баница е ставен под контрола PDF Печати Е-пошта
Четврток, 13 Јули 2017 10:25

Пожарот кој што вчера избувна над населеното место Баница е ставен под контрола. Во текот на ноќта патролираа екипи во Баница и на потегот од Попчево до браната Водоча, а уште од раните утрински часови 25 пожарникари,

 
Костадинов му го честиташе на Трајче Ѓоргиев освоеното прво место на Турската олимпијада 2017 PDF Печати Е-пошта
Среда, 12 Јули 2017 14:42

Вршителот на должноста градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов, денеска, во својот кабинет организираше прием за музичката струмичка ѕвезда Трајче Ѓоргиев и претставници на приватното средно училиште „Јахја Кемал“. Трајче Ѓоргиев во силна конкуренција и меѓу учесници од повеќе држави го освои златниот медал на Турската олимпијада 2017 – интернационален фестивал на јазик и култура, со песната „Не можам да те заборавам“ која ја изведе на турски јазик.

 
Вечерва ќе се одржи втор роденденски концерт на ансамблот „Тримери“ PDF Печати Е-пошта
Вторник, 11 Јули 2017 12:42

Вечерва пред платото на НУЦК „Антон Панов“ на плоштадот „Гоце Делчев“, голем концерт ќе одржи ансамблот „Тримери“, а по повод 10-годишнината од своето постоење. Покрај настапот на сите категории играорци на „Тримери“ гости на концертот ќе бидат членовите на фолклорниот ансамбл Кочани.

 
Квартален извештај за работата на овластениот инспектор за патен сообраќај на општина Струмица за период од 01.04.2017 ДО 30.06.2017 година PDF Печати Е-пошта
Вторник, 11 Јули 2017 11:04

Во текот на извештајниот период Овластениот инспектор за патен сообраќај

изврши 38 контроли, и тоа на моторни возила и правни лица со кој се врши јавен превоз на патници во патниот сообраќај кој поседуваат лиценца за работа и при тоа констатирав дека:

 
Во Струмица се одржа дводневна работилница како дел од реализацијата на проектот „Еко-градинки за одржлива иднина“ PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 10 Јули 2017 14:43

На 7 и 8 јули, во Струмица се одржа дводневна работилница за јакнење на капацитетите и вмрежување на воспитно-образовниот персонал од детската градинка „Детска радост“ од Струмица и детската градинка „Први јуни“ од Ќустендил, Република Бугарија, како дел од проектот „Еко-градинки за одржлива иднина“, финансиран од ЕУ преку ИПА програмата за прекугранична соработка помеѓу Република Македонија и Република Бугарија 2014-2020 година.

 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

Страница 2 од 19
 

Прашајте го градоначалникот
Средба со градоначалникот


Струмица се сака со делаОбоден канал проект за
долги години спокојни граѓани


  Огласна табла


Соопштение за јавна анкета и јавна презентација на Нацрт ДУП за дел од блок 42 урбана единица 5 во Струмица линк


Соопштение за јавна анкета и јавна презентација на Нацрт ДУП за дел од блок 30 урбана единица 4 во Струмица линк


Соопштение за јавна анкета и јавна презентација на Нацрт ДУП за дел од блок 14 урбана единица 2 во Струмица линк


сите огласи...


        Буџет 2017


Буџет на општина Струмица за 2017 година


Буџет на општина Струмица за 2016 година


Буџет на општина Струмица за 2015 година


Буџетите на општината пред 2015 година и сите измени, дополнувања и ребаланси можат да се најдат во службените гласници од 2005-2017 кои се поставени на општинската веб страницаПријави корупција


СИСТЕМ48

Социјална карта
Е - Информатор