Вести - Јуни 2014
Заврши акцијата „Чиста и уредна средина“ во Струмица PDF Печати

Акцијата за „Чиста и уредна средина“ што ја спроведе општина Струмица во соработка  со Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“, општинскиот сервис „Систем 48“, Младинскиот совет и урбаните заедници, заврши успешно. Во трите реони на градот, беа подигнати околу 100  метри кубни разновиден отпад од јавните површини и домаќинствата.

 
Градоначалникот Заев: Завршивме проект што ги решава поплавите, а беше обврска на Владата PDF Печати

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев со своите соработници, денеска ја посети улицата „Бетовенова“ во Турското маало во Струмица, на која е поставен нов асфалтен слој на површина од 1.650 метри квадратни. Со асфалтирањето на оваа улица, практично, заврши и изградбата на Ободниот канал, проект кој го почна, а не го заврши Владата.

 
Претседателот на Советот Јосиф Христов им ги врачи наградите на најдобрите спортисти PDF Печати

Заврши Европскиот шампионат во спортска ориентација за млади  што овие денови се одржуваше во Струмица и на локалитетот „Суви лаки“ на планината Огражден. Селекцијата на Финска е најдобрата репрезентација учесник на ова европско натпреваруање. Второто место по бројот на освоени поени им припадна на Чешка, а како трета најдобра селекција е прогласена селекцијата на Швјацарија.

 
В недела завршува акцијата за „Чиста и уредна Струмица" PDF Печати

В недела, 29.06.2014 година, ќе се реализира завршниот  дел од акцијата „Чиста и уредна средина“ што ја спроведува општина Струмица, а во соработка со Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“, општинскиот сервис „Систем 48“, Младинскиот совет и урбаните заедници.

 
Екипа од СОУ „Јане Сандански“ во посета на градот Грујец во Полска PDF Печати

Ученици и професори од средното општинско училиште „Јане Сандански“ престојува во работна посета на Грујец, Полска, град со кој општина Струмица има потпишано договор за соработка.

 
Нови тротоари на улицата „Димитар Цветинов“ PDF Печати

Со нови тротоари и рабници се подновува улицата „Димитар Цветинов“ во Струмица. Изваден е стариот асфалтен слој и се поставуваат нови бекатон плочки од двете страни на улицата, од булеварот „Маршал Тито“ до  улицата „Вардарска“.

 
Градоначалникот Заев: Јас и Струмица сме горди домаќини на добри гости од Европа PDF Печати

Општина Струмица уште еднаш потврди дека е град на младите и спортот, а градоначалникот Зоран Заев дека е најголемиот нивни поддржувач. Под негово покровителство, Струмица деновиве е најголемото собиралиште во Македонија на младите спортисти од Европа. Вчеравечер, плоштадот „Гоце Делчев“ беше полн со   спортисти од 33 земји на свеченото отворање на 14 – то по ред Европско првенство во спортска ориентација.There are no images in the gallery.


 
Струмица влезе во историјата на Македонија како прва системски гасифицирана општина PDF Печати

Искуствата од општина Струмица за гасифицирањето на Република Македонија се драгоцени и ќе бидат применети во гасифицирањето на некои региони во државата, рече на денешната прес конференција, директорот на Јавното претпријатие за енергетски дејности „Струмица гас“, Зоран Китанов.

 
Градоначалникот Заев ќе го отвори Европското првенство во спортска ориентација PDF Печати

Општина Струмица е домаќин на најмасовното спортско натпреварување во Република Македонија, 14-то по ред Европско првенство во спортска ориентација во младинска конкуренција.

 
«ПочетокПред123456СледноКрај»

Страница 1 од 6