Вести - Јуни 2015
Победа и пораз на одбојкарите на СОУ ,,Никола Карев‘‘ PDF Печати

На светското одбојкарско првенство што се одржува во Белград (Србија), машката одбојкарска екипа на СОУ ,,Никола Карев‘‘ под менторство на наставниците Илија Јанков и Вера Божијанова Димитриевска, во првите две кола забележаа победа и пораз. Според информациите што од Белград ни ги испрати директорот на училиштето, Драган Јанков, младите одбојкари од СОУ ,,Никола Карев‘‘ извојувале победа над своите врсници од Австрија со 2:0 во сетови, а доживеале несреќен пораз од претставниците на Чешка од 1:2.

 
Градоначалникот Заев како голем поддржувач на спортот на турнир во мал фудбал во Муртино PDF Печати

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев, синоќа, присуствуваше на турнирот во мал фудбал кој што се одржува во населеното место Муртино. Турнирот го организира фудбалскиот клуб „Владе“ од Банско, а под покровителство на општина Струмица.

 
Заврши второто пријавување за запишување во средните општинските училишта PDF Печати

Денеска заврши второто пријавување во јунскиот уписен рок за запишување на учениците во прва година во средните општински училишта. Во средното општинско училишта „Јане Сандански“ за гимназиско образование се пријавиле 15 ученици, а за економски техничар 2 ученика. Во СОУ „Димитар Влахов“ во сите струки и занимања се пријавиле вкупно 33 ученици, а во СОУ „Никола Карев“ во сите струки се пријавиле 60 ученици (непополнети се паралелките за рударски техничар, електромонтер и машинист).Резултатите од второто пријавување во јунскиот уписен рок ќе бидат објавени утре.

 
Зелена граѓанска акција во Струмица со поддршка на општината PDF Печати

Во организација на еколошкото друштво „Планетум“, денеска се реализираше првата    од неколкуте планирани акции за озеленување и уредување на јавните површини во Струмица. Во садењето на цвеќињата под саат кулата на плоштадот „Гоце Делчев“ и спроти малиот парк учествуваа ученици од средното општинско училиште „Димитар Влахов“ и волонтери на Младинскиот совет кои делеа флаери преку кои го информираа локалното население како да ги негува јавните површини, но и каде да интервенира доколку забележи негативни појави на истите.

 
Ќе се поставуваат жардинерии на булеварот „Маршал Тито“ PDF Печати

Булеварот „Маршал Тито“ ќе добие нов лик, на потегот од кружниот тек кај ЕВН до излезот од градот кон населеното место Куклиш. Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“ ги почна активностите за поставување на жардинерии, односно, денеска се подготвуваше теренот за поставување на рабниците.Целиот овој потег ќе добие и соодветно хортикултурно уредување.


 
Општина Струмица со поддршка на локалниот рурален развој преку LEADER мерката PDF Печати

На покана на Министерството за земјоделство и храна на Бугарија и бугарската Национална рурална мрежа, а во организација на Мрежата за рурален развој на Република Македонија, делегација од општина Струмица присуствуваше и активно учествуваше во работата на Меѓународната конференција за LEADER и CLLD (Рурален развој воден од заедницата), која се одржа во Пловдив, Република Бугарија.

 
Пет години Нансен модел за интегрирано образование во Струмица PDF Печати

Во Нансен дијалог центар Скопје беа доделени сертификати за учениците и наставниците вклучени во проектот Нансен модел за интегрирано образование во  општинското основно училиште „Маршал Тито“ од Струмица во периодот од 2010- 2015 година.

 
Денеска и утре се врши второто запишување на учениците во средните училишта PDF Печати

Денеска и утре во трите средни општински училишта се врши второто пријавување и запишување на учениците во прва година за новата 2015/2016 година во јунскиот уписен рок.

 
„Комуналец“ врши замена на јавните чешми во градот PDF Печати

Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“ почна со замена на јавните чешми во градот кои поради вандалското однесување не беа целосно во функција на граѓаните. Стојан Ефтимоф, раководител на единицата

 
«ПочетокПред123456СледноКрај»

Страница 1 од 6