Category: <span>Вести</span>

Home / Вести
Струмица го одбележа Светскиот ден на велосипедот со информативен настан наменет за младите на тема велосипедизам и вело-иднина
Post

Струмица го одбележа Светскиот ден на велосипедот со информативен настан наменет за младите на тема велосипедизам и вело-иднина

Струмица, 3 јуни 2024 година – Во знак на 3. јуни – Светскиот ден на велосипедот, општина Струмица беше домаќин на информативен настан именуван како...

Се одржа свечената академија по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители – Св. Кирил и Методиј
Post

Се одржа свечената академија по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители – Св. Кирил и Методиј

Вчера во НУЦК „Антон Панов“ во рамките на Свечената академија по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители – Св. Кирил и Методиј, градоначалникот...

Во спортската сала на СОУ „Никола Карев“ свечено беше отворено Државното првенство во Баскет 3х3
Post

Во спортската сала на СОУ „Никола Карев“ свечено беше отворено Државното првенство во Баскет 3х3

Денес во спортската сала на СОУ „Никола Карев“ свечено беше отворено Државното првенство во Баскет-3х3 за средни училишта, во женска и машка конкуренција, во организација...

Костадинов:Социјалната населба е најголемиот капитален проект и од финансиски и од социјален аспект за Струмица
Post

Костадинов:Социјалната населба е најголемиот капитален проект и од финансиски и од социјален аспект за Струмица

При крај се градежните работи од првата фаза во Социјалната населба којашто претставува најголем капитален проект за Струмица и од финансиски и од социјален аспект....

Денес се одбележа 121-годишнината од загинувањето на апостолот на македонското револуционерно движење Гоце Делчев.
Post

Денес се одбележа 121-годишнината од загинувањето на апостолот на македонското револуционерно движење Гоце Делчев.

Денес пред споменикот на Гоце Делчев во нашиот град, во организација на Општина Струмица, беше одбележана 121-годишнината од загинувањето на апостолот на македонското револуционерно движење...

Од утре започнуваат уписите на ученици во прво одделение во сите општински основни училишта
Post

Од утре започнуваат уписите на ученици во прво одделение во сите општински основни училишта

Одделението за образование при општина Струмица, согласно Законот за основно образование ги известува  родителите дека во месец мај ќе се врши упис на ученици во...