Вечерва свечено ќе биде отворен меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“

Вечерва со почеток во ечерва со почеток во 20 часот во центарот за култура „Антон Панов“ свечено ќе биде отворено 23-то издание на меѓународниот фестивал на камерен театар „Ристо Шишков“. Први на сцената ќе се појават актерите кои играат во претставата „Каиновата лузна“ од Владимир Кецмановиќ и Дејан Стојилковиќ во изведба на театарот од Шабац од Србија.

По оваа на репертоарот е претставата „Среќен крај“ од Идо Нетанјаху во режија на Благој Мицевски на театарот од Битола и  вечерашната понуда ќе заврши со монодрамата „Надежда Петровиќ“ во изведба на Билјана Џуровиќ во продукција на Фестивалот на монодрама и пантомима Црна Гора.За единствената награда за најдобро актерско остварување која се состои од златен медалјон со ликот на актерот Ристо Шишков и парична награда во вредност од 1.500 евра, годинава ќе се натпреваруваат 64 актери кои играат во 12 претстави во официјалната конкуренција, а ќе биде изведена уште една во чест на наградениот актер.И годинава фестивалот најголемата финансиска помош ја има од градоначалникот Зоран Заев и општина Струмица, за прв пат финансиски е поддржан од НЕТА (Нова европска театарска асоцијација) преку Советот на Европа за култура, а традиционално минимално е поддржано од министерството за култура, иако се работи за меѓународен и реномиран фестивал кој што се одржува во чест на бардот на македонското глумиште, Ристо Шишков.