Author: Никола Илиески (Никола Илиески)

Home / Никола Илиески
Општина Струмица денеска ја одбележа 77-годишнината од убиството на Благој Јанков – Мучето
Напис

Општина Струмица денеска ја одбележа 77-годишнината од убиството на Благој Јанков – Мучето

Општина Струмица денеска ја одбележа 77-годишнината од убиството на Благој Јанков – Мучето, најсветлиот лик од струмичкиот историски времеплов. По тој повод се одржа пригодна свеченост пред споменикот во градскиот парк, а за животот и делото на Мучето зборуваше Ацо Ѓоргиев, член на Советот на општина Струмица кој истакна дека народниот херој Благој Јанков Мучето...

Јаневски: За претседателот Трајковски заборав не смее да има
Напис

Јаневски: За претседателот Трајковски заборав не смее да има

Денес се навршуваат 65 години од раѓањето на вториот Претседател на Република Македонија, Борис Трајковски.  По тој повод пред споменикот „Македонија“ подигнат во негова чест се одржа пригодна свеченост, на која цвеќе положија градоначалникот Коста Јаневски заедно со претставници на Советот на општината, членови на семејството Трајковски, граѓани, политички партии и здруженија. Во својот говор,...

Училиштето во Дабиле со реконстуирано спортско игралиште
Напис

Училиштето во Дабиле со реконстуирано спортско игралиште

Заврши реконструкцијата на спортското игралиште во ООУ „Св. Кирил и Методиј“ во Дабиле. Градоначалникот Коста Јаневски денеска го посети овој нов спортски простор на површина од 1.350 метри квадратни која опфаќа игралиште за фудбал и ракомет и кошаркарско игралиште. Оваа прва реконструкција на спортското игралиште кое за првпат е асфалтирано пред околу 20-на години, е...

Напис

Информација за запишување на ученици во прва година во средните општински училишта во општина Струмица

Според условите и критериумите од објавениот конкурс за запишување на ученици во јавните средни училишта за учебната 2021/2022 година во Република Северна Македонија, објавен од МОН во месец март 2021 година, во трите СОУ во општина Струмица е предвидено да се запишат 1272 ученика. Во СОУ „Јане Сандански“ од Струмица се планирани 374 слободни места...

Струмица доби уште едно фудбалско игралиште со вештачка трева
Напис

Струмица доби уште едно фудбалско игралиште со вештачка трева

Спортската инфраструктура во Струмица е побогата за уште еден спортски терен, а тоа е новото фудбалско игралиште со вештачка трева. Денеска се изврши примопредавање на игралиштето согласно Хет трик III програмата на УЕФА, од страна на Фудбалската федерација на Македонија, на Општина Струмица и ФК „Академија Пандев“. Во своето обраќање, градоначалникот Коста Јаневски потенцираше дека...

Се гради Еко парк во втора урбана заедница
Напис

Се гради Еко парк во втора урбана заедница

Општина Струмица гради Еко парк на локација меѓу улиците „Ката Поцкова“ и „Боро Поцков“ во близина на ООУ „Никола Вапцаров“ на површина 2.500 метри квадратни. При денешниот увид во градежните работи, градоначалникот Коста Јаневски рече дека од нив, околу 2.100 метри квадратни ќе биде зелена површина на којашто ќе бидат засадени листопадни и зимзелени растенија,...

Советот ја одржа 46-та седница
Напис

Советот ја одржа 46-та седница

На денешната 46-та седница на Советот на општина Струмица беа усвоени повеќе одлуки и извештаи коишто се однесуваат на работата на Општината, општинската администрација, јавните претпријатија, училиштата и одлуки од областа на сообраќајот и урбанизмот. Меѓу нив, Одлуките  за основање на заедничко јавно претпријатие за заловување и третман на бездомни кучиња, за  отстапување на опрема...

Се решаваат проблемите на такси превозниците
Напис

Се решаваат проблемите на такси превозниците

Со почитување на сите протоколи за заштита од КОВИД -19, денеска, во домот на АРМ, на иницијатива на градоначалникот Коста Јаневски се одржа седница на Локалниот совет за безбедност и превенција со претставници на Здружението „Струмица такси“ на којашто се разговараше за подобрување на условите за работа и проблемот со нелегалните таксисти. На седницата присуствуваа...

Градоначалникот Јаневски го назначи Александар Милушев за службеник за млади на општина Струмица
Напис

Градоначалникот Јаневски го назначи Александар Милушев за службеник за млади на општина Струмица

Во интерес на зајакнување на соработката со младите луѓе и заедничко решавање на проблемите и учество во развојот на нашата Општина, а согласно член 23 од Законот за младинско учество и младински политики, градоначалникот Коста Јаневски за Службеник за млади го назначи Александар Милушев, вработен во неговиот кабинет. Службеникот за млади ќе биде одговорен за...

Нов хортикултурен лик на булеварот „Ленинова“
Напис

Нов хортикултурен лик на булеварот „Ленинова“

Со садење на нови листопадни дрвја, ЈПКД „Комуналец“ го завршува обновувањето на зелениот појас по должината на булеварот „Ленинова“ на местото на зимзелените и другите видови кои предизвикуваа проблем во одвивањето на сообраќајот. Ќе бидат засадени вкупно 100 садници на магнолија и индиски јоргован коишто на овој простор ќе му дадат нов хортикултурен лик и...