Категорија: Вести

Home / Вести
Напис

Одржана акцијата „Претприемач на месецот“

Денес во Домот на АРМ, под слоганот Искористи го твојот потенцијал, се одржа акцијата Претприемач на месецот, на која Градоначалникот на Општина Струмица, Зоран Заев го додели признанието Претприемач на месецот за Општина Струмица на Митев Никола од Мебел 2000. Под слоганот Искористи го твојот потенцијал, Регионалното собрание на Градоначалници од Брегалничко-Струмичкиот регион, поддржано од...

Напис

Предадени во употреба реконструираните спортски игралишта

Со спортски натпревари во одбојка, ракомет, фудбал и кошарка беа предадени во употреба реконстрираните спортските игралишта на територијата на Општина Струмица.  Градоначалникот Зоран Заев на сите деца им препорача што повеќе да ги користат бидејки се направени за нив.   Во текот на цела реконструкција беа одбележани сите игралишта на територијата на Општина Струмица за...

Напис

Надмудри го ракот биди здрава жена

Вчера, во рамките на проектот „Заедничката победа на струмичани во борбата со карциномот во Република Македонија“ Општина Струмица во соработка со Организацијата на жени Струмица, Хуманитарното здружение “Животна искра 99” одржа информативно едукативна трибина во рамките под наслов „Надмудри го ракот биди здрава жена“. Проектот е поддржан од Институтот за човекови права Лудвиг Болтзман од...

Напис

Проект „Клуб за времен опфат на деца со интелектуална попреченост

Во рамките на проектот, што во партнерство го спроведуваат Општина Струмица и Центарот за поддршка на лица со интелектуална попреченост „Порака“ – Струмица, Градоначалникот на Општина Струмица, Зоран Заев, во кабинетот прими поголема група на деца со интелектуална попреченост од Општина Струмица. Децата со интелектуална попреченост поклонувајќи му на Градоначалникот  Заев свои лични ракотворби, му...

Напис

ФИБА КУП: Тесен пораз на македонскиот кошаркарски првак

ФИБА Куп: Цедевита – Струмица 76:72. Македонскиот кошаркарски првак, Струмица претрпи тесен пораз од 76:72 во Загреб против екипата на Цедевита во првиот дуел од квалификациската рунда на ФИБА Купот. Решавачкиот натпревар ќе се игра во Струмица на 06.11.2007 (вторник) во Спорската сала Парк со почеток во 19.00 часот. Одлично издание на Струмица во Сутјеска...

Напис

Излезе првиот број на весникот Хроника

Изворното информирање за работата на локалната самоуправа и афирмирањето на вистинските вредности е основната мисија на весникот Хроника, сега, во деновите кога треба да заживее вистинската децентрализација.

Напис

Симон Трпчевски го промовираше новиот клавир во Музичкото училиште Боро Џони

Македонскиот пијанист со светска слава, Симон Трпчески, во Нижото музичко училиште „Боро Џони” во Струмица го промовираше новиот клавир “Jamaha”, донација од Општина Струмица со вредност од околу 600.000 денари. Тој одржа получасовен концерт исполнувајќи дела од Клод Дебиси. „Од срце ја поздравувам иницијативата на музичкото училиште и Градоначалникот на Општина Струмица да набават нов...

Напис

Струмичкото стопанство претставено на меѓународен саем во Загреб, Хрватска

Во периодот од 15 -19 Октомври 2007 година, претставници на Општина Струмица присуствуваа на 34 Меѓународен саем за мебел, внатрешно уредување и пратечки индустрии Амбиента – Загреб – Р.Хрватска.  Во склоп на посетата на саемот беше промовирано мултимедијалното цд Strumica Economу – wood industry. На промотивното  мултимедијално цд Strumica Economy се наоѓаат производните програми на...

Напис

Две нови фонтани од 50м на Булеварот „Маршал Тито“

 Од денес, на  Булеварот Маршал Тито работат две нови фонтани со водоскок, долги по 50 метри, комплетно автоматизирани и со повеќе светлосни ефекти.  Просторот околу фонтаните веќе е холтикултурно уреден со 30 палми, а дополнително ќе се уредат и просторот во другите жардинерии на булеварот.

Напис

Општински свечености по повод 11 Октомври

Почитувани граѓани, Ве покануваваме да присуствувате на свеченостите и манифестациите организирани по повод одбележувањето на 11 октомври – Денот на народното востание на Македонија и Ден на борецот. ПРОГРАМА 10.10.2007 година (среда) – 18.30 часот- Ноќни трки низ улиците на градот за учениците од основните и средните училишта во Струмичкиот регион. Носител: Општински сојуз на...