Свечено предадена во употреба новата фонтана

Денес во склоп на свеченостите и манифестациите организирани по повод денот на заштитниците на Струмица – Светите Петнаесет Тивериополски Маченици, – Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев ја предаде во употреба новата фонтана на кружниот тек помеѓу булеварите “Маршал Тито”, “Гоце Делчев” и улица Балканска. Се работи за најсовремена фонтана, комплетно автоматизирана и прва од ваков тип во Република Македонија.Фонтаната...

Свечено предаден во употреба Дневниот центар и клуб за стари лица

Денес во рамките на чествувањето на празникот Св.Петнаесет Тивериополски Свештено-маченици, Градоначалникот на Општина Струмица свечено го предаде во употреба Дневниот центар и клуб за стари лица со мобилна екипа за помош, кој е рализација на проектна активност на Општина Струмица и Министерството за финасии-Светска Банка, преку фондот за Социјални инвестиции-Проект за Развој на општините. Проектот на Општина Струмица , Дневен...

Покана за свеченостите по повод Денот на заштитниците на Струмица

Почитувани граѓани, Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев и Претседателот на Советот на општина Струмица, Зоран Ристов Ве покануваат да присуствувате на свеченостите и манифестациите организирани по повод денот на заштитниците на Струмица: СВЕТИТЕ ПЕТНАЕСЕТ ТИВЕРИОПОЛСКИ МАЧЕНИЦИ. 08.12.2006 година (Петок) 10:00 часот Предавање во употреба на “Дневен центар и клуб за стари лица со мобилна екипа за помош“ Место: Простори...

Од утре започнува СМС гласањето за Избор на Спортист на Општина Струмица

Најдобрите спортисти на Општина Струмица за 2006 година ќе бидат избрани по комбиниран модел во кој 50 % од гласовите ќе ги даде стручното жири составено од спортски новинари и тренери на спортски клубови а 50 % граѓаните преку смс пораки. Номинирани во категоријата Млад Спортист АБРАШЕВ ДИМИТАР – КК Горани Баскет БАЏУКОВА АНИТА – ТК Нет ДИМИТКОВСКИ ДРАГИ –...

Продолжува реализацијата на проектот Веб на струмичкото стопанство

Одделението за локален економски развој при Општина Струмица продолжува со реализацијата на проектот Веб сајт на струмичкото стопанство. Во таа насока се  известуваат сите деловни субјекти кои егзистираат на делот на Струмичкиот микро-регион дека можат да се вклучат на овој веб сајт контактирајки со одделението за Локален економски развој на телефон 034/340-224. Официјалниот веб сајт на економските субјекти од овој...

Промотивни денови на Брегалничко-струмичкиот регион

Промотивни денови на Брегалничко – Струмичкиот регион во Скопје. Осум компании од Струмичкиот регион ќе учествуваат на саемот “Сонцето изгрева од исток и ја грее цела Македонија” кој во деновите петок и сабота (1 и 2 декември) ќе се одржи во Мала Станица – Скопје. Целта на саемот кој е во организација на ГТЗ РЕДЕМ е промоција на производите, услугите...

Поставена новата фонтана меѓу булеварите „Маршал Тито“, „Гоце Делчев“ и улица „Балканска“

Вчера е поставена новата фонтаната на кружниот тек помеѓу булеварите “Маршал Тито”, “Гоце Делчев” и улица “Балканска”. Изведувач на работите беше компанијата Дооел “Гросс Маркет” која беше избрана на јавниот конкурс објавен за овој проект. Фонтаната е во 5 менливи облици кои се менуваат на неколку секунди, а повеќето светлечки ефекти и даваат посебен сјај на фонтаната. Просторот околу фонтаната...

Затворен првиот регионален саем на невладини организации

Затворен првиот регионален саем на невладини организации во Струмица. Регионалниот НВО Саем кој се одржа во деновите петок и сабота беше дел од проектот „Поддршка на национален форум / платформа на граѓанското општество“, поддржан од Европската агенција за реконструкција. Оваа дводневна манифестација беше добра можност јавноста да се запознае со активностите на над 50 здруженија на граѓани од повеќе градови...

И годинава новогодишно-божиќен турнир во мал фудбал

Денес во просториите на Општина Струмица, Организациониот одбор при Новогодишно – Божиќниот турнир оддржа прес конференција за локалните медиуми.  Новогодишно-Божиќен турнир во мал фудбал СТРУМИЦА 2006/07“, ќе се одржи во периодот од 13 Декември 2006 до 07 Јануари 2007 година, во спортската сала „ПАРК“. Наградниот фонд за турнирот  изнесува 220.000 денари Со тоа што наградата за: I – место изнесува – 120...

Регионален НВО саем во Струмица со 32 организации

Триесет и две невладини организации од Струмица, Штип, Велес, Прилеп, Радовиш, Виница, Неготино, Гевгелија, Валандово и Скопје   ќе учествуваат на Регионалниот НВО саем во Струмица, кој утре во 10 часот ќе биде отворен. Саемот ќе се одржи во Домот на АРМ и ќе биде отворен до сабота до 18 часот. На отварањето ќе присуствуваат  г-дин Ерван Фуере, Амбасадор на ЕУ...