Продолжува вандалското однесување на јавните површини во градот PDF Печати Е-пошта
Вторник, 25 Октомври 2016 14:21

Јавните површини во градот повторно се мета на вандалско однесување. По само неколку денови од хортикултурното уредување на „триаголникот“ кој се наоѓа на почетокот на булеварот „Ленинова“ (на влезот во градот), украдени се дел од садниците од видот „златна туја“. Исти такви садници пред една недела се украдени и од зелениот појас на улицата „Маршал Тито“. Вандалите не го поштедија ни плоштадот „Гоце Делчев“, каде што е искршена една жардинерија.Од Јавнотото претпријатие за комунални дејности „Комуналец“ апелираат до граѓаните да престане ваквото вандалско однесување и да покажат поголема почит кон уредените јавни површини во кои се вложени и труд и финансиски средства, а со единствена цел, разубавување на средината во која сите заедно живееме.


 
Градоначалникот Заев:Пречистителната станица ќе биде готова до октомври 2017 година PDF Печати Е-пошта
Вторник, 25 Октомври 2016 13:09

Приоритетна развојна цел во секторот за заштита на животната средина, во агломерацијата Струмица, претставува третманот на отпадните води од градот Струмица и околните села: Баница, Добрејци, Градско Балдовци, Сачево, Дабиле, Муртино, Просениково и индустриските зони кои гравитираат околу Струмица (Зона Север, Сачево и зоната околу Агрокор).Изградба на станица за прочистување на отпадни води во согласност со националното и законодавството на Европската унија е приоритет, што ќе доведе до подобрување на состојбите со медиумите на животната средина.

 
Се асфалтираа улици во Добрејци PDF Печати Е-пошта
Вторник, 25 Октомври 2016 11:31

Општина Струмица продолжува со градежните активности во населените места. Согласно Програмата за изградба и реконструкција на локални патишта и улици за 2016 година, викендов се афалтираа две улици во населеното место Добрејци. Освен асфалтирањето на двете улици, во ова населено место се изврши и санирање на ударните дупки на улиците. Асфалтирањето на улици ќе продолжи во населените места Вељуса, Рич, Попчево, Костурино и Габрово. Овие градежни активности се финансирани со средства од буџетот на општина Струмица.


 
Градоначалникот Заев: Портите на Струмица секогаш ќе бидат ширум отворени за италијанскиот јазик и култура PDF Печати Е-пошта
Недела, 23 Октомври 2016 12:56

Градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев и амбасадорот на Република Италија во Република Македонија, Карло Ромео, вечерва во домот на АРМ во Струмица присуствуваа на манифестацијата по повод одбележувањето на Неделата на италијанскиот јазик и култура. Во своето обраќање, градоначалникот Заев потенцираше дека задоволство е повторно, по кој знае кој пат, да се биде град домаќин на  Неделата на италијанскиот јазик и култура и порача понатамошно негување и продлабочување на соработката помеѓу општина Струмица и амбасадата на Република Италија во нашата земја, која и во иднина би резултирала со корисни проекти, на взаемно задоволство.

 
Градоначалникот Заев до лицата со посебни потреби: Ќе го добиете местото кое го заслужувате во нашето општество PDF Печати Е-пошта
Недела, 23 Октомври 2016 12:46

Како долгогодишни и верни пријатели, градоначалникот на општина Струмица, Зоран Заев и лицата со телесен инвалидитет од цела Македонија, синоќа, поминаа уште една вечер за паметење. Градоначалникот уште еднаш ја потврда неговата континуирана  поддршка и пријателски однос кон лицата со посебни потреби, а тие му возвратија со срдечно добредојде и искрени прегратки на традиционалната манифестација  „Тортијада“ и на „Музичките средби“ кои што се одржаа во хотелот „Цар Самуил“ во Банско.

 
Изградба на нов НВО центар е приоритетниот проект кој што го избраа граѓаните на општина Струмица PDF Печати Е-пошта
Сабота, 22 Октомври 2016 10:02

Проектот за изградба на нов НВО центар – создавање механизми за институционална соработка помеѓу општина Струмица и граѓанскиот сектор доби 80 гласови и тој е приоритетниот проект кој што општина Струмица ќе го имплементира во 2016-2017 година, така одлучија граѓаните на Граѓанскиот проектен форум кој што синоќа се одржа во големата сала на домот на АРМ. Неговата изградба ќе се финансира со 2.200.000 денари обезбедени од општина Струмица и Фондацијата Отворено општество Македонија.

 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

Страница 1 од 18
 

Прашајте го градоначалникот
Средба со градоначалникот


Струмица се сака со делаОбоден канал проект за
долги години спокојни граѓани


  Огласна таблаЈавен повик за избор на претпријатија од Општина Струмица за учество на два регионални саеми во Кукуш, Грција и Кичево линкАпликационен формулар ЗА ИЗБОР НА УЧЕСНИЦИ НА ОБУКИ ВО РАМКИТЕ НА ПРОЕКТОТ ,,Бизнис Мрежа С-К-К” линкЈавен повик за доставување на иницијативи за изработка на урбанистички планови линкАнкетен лист за изготвувањето на ЛЕАП  за општина Струмица и да се утврди промената на состојбата со животната средина во последните 5 години. линк


        Буџет 2016


Буџет на општина Струмица за 2016 година


Буџет на општина Струмица за 2015 година


Буџет на општина Струмица за 2014 година


Измени и дополнувања на Буџетот на општина Струмица за 2014 година


Завршна сметка на Буџетот на општина Струмица за 2013 годинаПријави корупција


СИСТЕМ48

Социјална карта
Е - Информатор