Отворена новата фабрика на „Адиент“ во ТИРЗ – Струмица PDF Печати Е-пошта
Четврток, 15 Јуни 2017 13:45

Во присуство на претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, министерот за танспорт и врски, Горан Сугаревски, пратеници во Собранието на Република Македонија и други гости, денес во Технолошко-индустриската развојна зона – Струмица, во близина на Свидовица, свечено беше отворена новата фабрика за производство на навлаки за автомобилски седишта на компанијата „Адиент“.

 
Интензивно се гради кружниот тек кај Жито Струмица PDF Печати Е-пошта
Четврток, 15 Јуни 2017 07:20

Градежните работи за изградба на кружниот тек на крстосницата на булеварите „Климент Охридски“ и „Гоце Делчев“ кај Жито Струмица, а кои започнаа во неделата, се во полн ек. На ова ново сообраќајно решение во овој дел на градот се работи интензивно за побрзо надминување на проблемите со кои се соочуваат учесниците во сообраќајот.

 
Доставени се околу 70 насто од решенијата за данок на имот и комунална такса PDF Печати Е-пошта
Среда, 14 Јуни 2017 14:40

Привршува доставувањето на решенијата за данок на имот и комунална такса до даночните обврзници. Според Душко Василев раководител на одделението за администрирање на приходи при општина Струмица, досега, доставени се околу 70 насто од решенијата за оваа 2017 година.

 
Општина Струмица продолжува со успешно унапредување на политиките за родовата рамноправност PDF Печати Е-пошта
Среда, 14 Јуни 2017 12:57

Струмица е меѓу првите општини во Република Македонија која што започна со унапредување на условите за родова рамноправност и ефективно го спроведува правото на еднаквост на жените и мажите во локалните политики. Како силен поддржувач на политиката на родова рамноправност, претставник од општина Струмица, денеска, учествува на конференцијата „Неплатена работа, родова нееднаквост и ветувањето на економијата на грижа и нега“ која што се одржува во Скопје, а во организација на УНДП.

 
Под покровителство на општина Струмица ќе се одржи четвртиот ЈОЈО фестивал на детски песни PDF Печати Е-пошта
Вторник, 13 Јуни 2017 13:47

На 21 јуни со почеток во 20 часот во центарот за култура „Антон Панов“ ќе се одржи четвртиот по ред ЈОЈО фестивал на детски песни. Вкупно 14 распеани дечиња од Струмица, а годинава за првпат и од Скопје и Гевгелија преку 14 новокомпонирани песни ќе пеат за музиката, љубовта, модата, слатките, принцезите, летото, децата, за Струмица.

 
Општина Струмица и Меѓународниот сојуз за цивилно општество и социјално загрозени категории ќе им помагаат на најранливите категории граѓани PDF Печати Е-пошта
Вторник, 13 Јуни 2017 07:10

Вршителот на должноста градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов,оствари средба со Бојан Јовановски – новоизбраниот претседател на Меѓународниот сојуз за цивилно општество  и социјално загрозени категории. Според Костадинов, целта на средбата беше покрај давањето конкретна помош и поддршка на семејството Тасеви, создавање и основи за потпишување Меморандум за генерална соработка помеѓу Сојузот и општина Струмица.

 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

Страница 3 од 14
 

Прашајте го градоначалникот
Средба со градоначалникот


Струмица се сака со делаОбоден канал проект за
долги години спокојни граѓани


  Огласна табла


Соопштение за јавна анкета и јавна презентација на Нацрт ДУП за дел од блок 42 урбана единица 5 во Струмица линк


Соопштение за јавна анкета и јавна презентација на Нацрт ДУП за дел од блок 30 урбана единица 4 во Струмица линк


Соопштение за јавна анкета и јавна презентација на Нацрт ДУП за дел од блок 14 урбана единица 2 во Струмица линк


сите огласи...


        Буџет 2017


Буџет на општина Струмица за 2017 година


Буџет на општина Струмица за 2016 година


Буџет на општина Струмица за 2015 година


Буџетите на општината пред 2015 година и сите измени, дополнувања и ребаланси можат да се најдат во службените гласници од 2005-2017 кои се поставени на општинската веб страницаПријави корупција


СИСТЕМ48

Социјална карта
Е - Информатор