Решение за свикување на педесет и првата седница на Советот на општина Струмица PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 13 Март 2017 12:30

Врз основа на член 48 став 1 точка 1 од Законот  за локалната самоуправа (“Сл.весник на РМ” бр. 5/02)  и член 57 став 1 од Деловникот на Советот на општина Струмица (“Сл. гласник на општина Струмица” бр. 2/06), донесувам

 
Продолженние на 50та седница на советот на општина Струмица PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 13 Март 2017 12:28

 Согласно член 89 став 5 од Деловникот на Советот на општина  Струмица („Службен гласник на општина Струмица”  бр. 2/06)  Ве известувам дека продолжението на  прекинатата 50 седница на Советот на Општина Струмица од 17.02.2017 година ќе се одржи на ден 17.03.2017 година  со почеток во 12 часот во Домот на АРМ во Струмица.

 
Искорнат кабелот за напојување на крстот на струмичкиот рид PDF Печати Е-пошта
Сабота, 11 Март 2017 14:48

Ги известуваме граѓаните на Струмица, дека синоќа од страна на несовесен поединец или на група несовесни граѓани, извршен е вандалски чин врз големиот крст кој се наоѓа на струмичкиот рид. Имено, извршено е искорнување на кабелот за електрично напојување на крстот, и тоа од највисоката негова точка.

 
Костадинов:Струмица отсекогаш била, е и ќе остане спортски град PDF Печати Е-пошта
Петок, 10 Март 2017 08:01

Во спортската сала на средното општинско училиште „Никола Карев“, беше отворено државното првенство во футсал за средни училишта во женска конкуренција, во организација на Федерацијата на училишен спорт на Македонија и Општинскиот сојуз на училишен спорт Струмица, а со поддршка на општина Струмица. Првенството во кое учествуваат екипи од средните училишта во Скопје, Велес, Битола, Струга и Струмица, за отворено го прогласи вршителот на должноста градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов.

 
Градоначалникот Костадинов им го честиташе 8 март на жените во општинската администрација PDF Печати Е-пошта
Среда, 08 Март 2017 11:55

Со скромен подарок, но од срце и искрени честитки, вршителот на должноста градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов, на почетокот од работниот ден им го честиташе осми март на сите жени вработени во општинската администрација. Тој лично ги посети жените на своите работни места подарувајќи им цвеќе и посакувајќи им здравје, среќа, успех, а им честиташе и за нивните придонеси во развојот на општината и општеството во целост.Вршителот на должноста градоначалник, Костадин Костадинов, меѓународниот ден на жената, им го честита на сите жени во општина Струмица.


 
Здруженијата и фондациите кои ќе аплицираат по Јавните повици да ги почитуваат правилата и упатствата PDF Печати Е-пошта
Вторник, 07 Март 2017 15:14

Јавните повици за финансиска поддршка на здруженијата и фондациите од општина Струмица за оваа 2017 година кои беа објавени на втори март ќе бидат отворени за аплицирање до 16 март. Станува збор за Јавниот повик V2 Програма за прибирање Програми од здруженија и фондации од општина Струмица во рамките на Стратегијата за социјална заштита на своите граѓани - Акцискиот план 2015-2020,

 
«ПочетокПред123456СледноКрај»

Страница 4 од 6
 

Прашајте го градоначалникот
Средба со градоначалникот


Струмица се сака со делаОбоден канал проект за
долги години спокојни граѓани


  Огласна табла


Оглас за одобрување на возни редови за нови линии и за промена на возни редови во општинскиот линиски превоз на патници на подрачјето на општина Струмица за 2017 година линк

Повик за грант за проектот “Граѓанско учество за локална демократија”. Проектот го имплементираат Фондација Отворено општество – Македонија (ФООМ) и Центарот за развој на локална демократија (ЦРЛД) линк


Повик за доделување грантови на граѓански организации од областа на културата во општините Струга, Струмица и Центар линкЈавен повик за избор на претпријатија од Општина Струмица за учество на два регионални саеми во Кукуш, Грција и Кичево линк


Апликационен формулар ЗА ИЗБОР НА УЧЕСНИЦИ НА ОБУКИ ВО РАМКИТЕ НА ПРОЕКТОТ ,,Бизнис Мрежа С-К-К” линкАнкетен лист за изготвувањето на ЛЕАП  за општина Струмица и да се утврди промената на состојбата со животната средина во последните 5 години. линк


Прашалник за отпад од домаќинства во Oпштина Струмица линк


        Буџет 2017


Буџет на општина Струмица за 2017 година


Буџет на општина Струмица за 2016 година


Буџет на општина Струмица за 2015 година


Буџетите на општината пред 2015 година и сите измени, дополнувања и ребаланси можат да се најдат во службените гласници од 2005-2017 кои се поставени на општинската веб страницаПријави корупција


СИСТЕМ48

Социјална карта
Е - Информатор