Струмичките матуранти повторно ќе танцуваат „квадрил“ PDF Печати Е-пошта
Четврток, 18 Мај 2017 13:05

Утре, точно напладне, на плоштадот „Гоце Делчев“, ќе се одржи традиционалниот „Матурски бал“, на кој учество ќе земат матурантите од струмичките средни училишта. Матурантите и годинава ќе танцуваат „квадрил“ по музиката од операта „Лилјакот“ од Јохан Штраус, и со тоа ќе ја испратат својата порака за ненасилство.Годинава покрај струмичките матуранти, синхронизирано ќе танцуваат и нивните врсници од Скопје, Охрид, Струга и Гевгелија, како и матурантите од стотина други градови од Централна и Југоисточна Европа.Инаку, овој интернационален „Матурски бал“ се одржува од 2001 година, а идеен творец е Томаж Амброж од танцовата школа „Уршка“ од Љубљана (Словенија). Македонија веќе десет години е дел од оваа манифестација, а Струмица е вклучена во истата од 2008 година.

 
Општинската администрација и денеска ја потврди својата хуманост PDF Печати Е-пошта
Среда, 17 Мај 2017 14:44

Во Заводот за трансфузиона медицина, општина Струмица денеска спроведе крводарителска акција. Со големиот одзив, општинската администрација уште еднаш ја потврди својата хуманост и солидарност во спасување на нечиј човечки живот. Оваа 23-та по ред крводарителската акција, општина Струмица ја реализираше во соработка со Црвениот крст на Струмица и Заводот за трансфузиона медицина.

 
Сопствениците на моторни возила да престанат да го узурпираат просторот на пешаците PDF Печати Е-пошта
Среда, 17 Мај 2017 07:23

Ниската сообраќајна култура на возачите веќе подолго време создава сериозни проблеми на пешачките зони во градот. Узурпирани тротоари од моторни возила и ограничен простор за движење на пешаците е секојдневна слика особено во централното градско подрачје. Меѓу лоцираните места со овој проблем е тротоарот на булеварот „Ленинова“, пред Стопанска банка и поранешните простории на УЈП, спроти „Глобал“.

 
Во училиштата „Маршал Тито“ од Струмица и Муртино се одржаа заеднички часови за поддршка на меѓуетничка соработка PDF Печати Е-пошта
Вторник, 16 Мај 2017 14:40

Преку проектот „Јакнење на меѓуетничката соработка во општините“, имплементиран од страна на Македонскиот центар за граѓанско образование од Скопје (МЦГО),  финансиски поддржан од страна на Детската фондација Песталоци и општина Струмица, во општинските основни училишта „Маршал Тито“ во Струмица и „Маршал Тито“ во селото Муртино се реализираа заеднички часови со учениците кои следат настава на македонски и турски јазик.

 
Струмица најтранспарентна општина во финансиските трансфери до НВО секторот PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 15 Мај 2017 12:07

Општина Струмица има најголема транспарентност во финансиските трансфери до невладините организации за 2016 година, ова го покажале резултатите  од истражувањето што го спроведе Центарот за граѓански комуникации во периодот ноември 2016 – април 2017 година.Со ова истражување, за прв пат во Македонија, на едно место се претставени сумарни и поединечни податоци за средствата доделени од општините на невладините организации, листата на добитниците на проектите, како и транспарентноста на целиот процес од објавувањето оглас до реализацијата на проектите.

 
Се одржаа фудбалски натпревари во рамките на воспоставената соработка меѓу општините Струмица и Петрич PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 15 Мај 2017 11:11

Воспоставената соработка меѓу општина Струмица и општина Петрич, Република Бугарија, изминатите денови продолжи во областа на спортот. Во населеното место Коларево (пштина Петрич) се одиграа три фудбалски пријателски натпревари помеѓу домашната екипа на фудбалскиот клуб „Беласица“ од Петрич и фудбалскиот клуб „Беласица“ од Струмица. 

 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

Страница 9 од 14
 

Прашајте го градоначалникот
Средба со градоначалникот


Струмица се сака со делаОбоден канал проект за
долги години спокојни граѓани


  Огласна табла


Соопштение за јавна анкета и јавна презентација на Нацрт ДУП за дел од блок 42 урбана единица 5 во Струмица линк


Соопштение за јавна анкета и јавна презентација на Нацрт ДУП за дел од блок 30 урбана единица 4 во Струмица линк


Соопштение за јавна анкета и јавна презентација на Нацрт ДУП за дел од блок 14 урбана единица 2 во Струмица линк


сите огласи...


        Буџет 2017


Буџет на општина Струмица за 2017 година


Буџет на општина Струмица за 2016 година


Буџет на општина Струмица за 2015 година


Буџетите на општината пред 2015 година и сите измени, дополнувања и ребаланси можат да се најдат во службените гласници од 2005-2017 кои се поставени на општинската веб страницаПријави корупција


СИСТЕМ48

Социјална карта
Е - Информатор